fbpx
Monday, May 27, 2024

Jr Racers Cash In at SWJDS Ironman Nationals

Eleven Junior Dragster racers claimed wins at the Southwest Jr. Dragster Series Ironman Nationals/ IHRA Division 4 Junior Team Finals.

HOLLAND, TX- The Southwest Jr. Dragster Series held their Ironman Nationals presented by Ship Our Stuff Trucking October 1-2, 2022 at Little River Dragway. This event featured index classes, age groups, an All Run Big Money class, Bracket 330, Quick 16, and Trophy. In addition, this race was held in conjunction with the IHRA Division 4 Junior Team Finals and winners in the age group classes received an IHRA Ironman.

See full event results below!

DragChamp Logo

Friday Night Gamblers Race

Kane Kern captured the Friday night Gamblers Race win over Graeme Rufenacht.

Kane Kern, Friday Night Gamblers Race Winner
Kane Kern, Friday Night Gamblers Race Winner

11.90 Index

Dawson Rogers picked up the 11.90 Index win over Ryker Flowers.

Dawson Rogers, 11.90 Index Winner
Dawson Rogers, 11.90 Index Winner
Ryker Flowers, 11.90 Index Runner-up
Ryker Flowers, 11.90 Index Runner-up

8.90 Index

In Saturday’s 8.90 Index class, Cayden Keyes claimed the final round win over Cayson Walker.

Cayden Keyes, 8.90 Index Winner
Cayden Keyes, 8.90 Index Winner
Cayson Walker, 8.90 Index Runner-up
Cayson Walker, 8.90 Index Runner-up

7.90 Index

Colt Saum captured the 7.90 Index win over Maddy Poplawski.

Colt Saum, 7.90 Index Winner
Colt Saum, 7.90 Index Winner
Maddie Poplawski, 7.90 Index Runner-up
Maddy Poplawski, 7.90 Index Runner-up

Trophy

Merida Hughes earned the Saturday Trophy win over Dawson Rogers.

Merida Hughes, Trophy Winner
Merida Hughes, Trophy Winner
Dawson Rogers, Trophy Runner-up Ironman Nationals
Dawson Rogers, Trophy Runner-up

Quick 16

In Quick 16 330, Graeme Rufenacht picked up the final round win over Kayden Ashmore.

Kane Kern was the #1 Qualifier.

Graeme Rufenacht, Quick 16 Winner Ironman Nationals
Graeme Rufenacht, Quick 16 Winner

Bracket 330

Landon Emmons drove to victory in the Bracket 330 class. Camron Nelson was the runner-up finisher.

Landon Emmons, Bracket 330 Winner Ironman Nationals
Landon Emmons, Bracket 330 Winner

7-9 Age Group

In the 7-9 Age Group class, Gavin Fojt claimed the final round win over Cash Pennington.

Gavin Fojt, 7-9 Age Group Winner
Gavin Fojt, 7-9 Age Group Winner
Cash Pennington, 7-9 Age Group Runner-up
Cash Pennington, 7-9 Age Group Runner-up

10-12 Age Group

Tate Hildebrandt earned the 10-12 Age Group win over Kane Kern.

Tate Hildebrandt, 10-12 Age Group Winner
Tate Hildebrandt, 10-12 Age Group Winner
Kane Kern, 10-12 Age Group Runner-up Ironman Nationals
Kane Kern, 10-12 Age Group Runner-up

12-17 Age Group

Kane Kern captured there 12-17 Age Group win over Carter Poplawski.

Kane Kern, 12-17 Age Group Winner Ironman Nationals
Kane Kern, 12-17 Age Group Winner
Carter Poplawski, 12-17 Age Group Runner-up Ironman Nationals
Carter Poplawski, 12-17 Age Group Runner-up

All Run Big Money

Graeme Rufenacht cashed in for $1,000 by claiming the All Run Big Money win over Riley Trumble.

Ironman Nationals
Graeme Rufenacht, All Run Big Money Winner

Team Finals

Pine Valley Team 2 claimed the IHRA D4 Team Finals win.

Ironman Nationals
Pine Valley Team 2, IHRA D4 Team Finals Winners

Congratulations to all winners and runner-ups from the Southwest Jr. Dragster Series Ironman Nationals. 

For more Jr. Dragster news from DragChamp, click here.

Leave a Reply

Click here to join our newsletter.